1. Ариза берувчи ёшга доир пенсия тайинлаш учун Давлат хизматлари марказига ўзи келган ҳолда ёки ЯИДХП орқали мурожаат қилади
2. Сўровнома шаклини тўлдириб, Пенсия жамғармасининг туман (шаҳар) бўлимлари томонидан кўриб чиқилиши учун «Пенсия» дастурий мажмуасига юборилади.
3. Пенсия жамғармасининг «Пенсия» дастурий мажмуаси ахборот тизими орқали тегишли вазирлик ва идоралараро ахборот алмашинуви асосида олинадиган фуқаронинг иш стажи, иш ҳақи ҳамда бошқа маълумотларига асосан давлат пенсия таъминоти тўғрисидаги қонунчиликда белгиланган тартиб ва меъёрларга мувофиқ ҳисоблайди ва тайинлайди.
4. Пенсия тайинланганлиги ёки рад этилганлиги сабабларини кўрсатган ҳолда шахсий кабинетга маълумотнома юборилади.

Подача заявления на назначение пенсии
1. Заявитель самостоятельно подает заявление о назначении пенсии по возрасту в центр государственных услуг или через ЭПИГУ
2. Заполнив форму анкеты, она направляется в программный комплекс "Пенсия" для рассмотрения районными (городскими) отделениями пенсионного фонда.
3. Программный комплекс пенсионного фонда "Пенсия" производит расчет и назначение в соответствии с процедурами и нормами, установленными законодательством о государственном пенсионном обеспечении, на основе трудового стажа, заработной платы и другой информации Гражданина, которая получена через информационную систему на основе соответствующего министерского и межведомственного обмена информацией.
4. В личный кабинет высылается справка с указанием причин назначения или отказа в назначении пенсии.