Ишсиз деб эътироф этиш ва ишсизлик нафақасини тайинлаш
2. Ариза берувчи иш қидираётган шахс сифатида рўйхатга олади. “Аҳоли бандлиги тўғрисида”ги Қонуннинг 45-моддасига мувофиқ ишсиз деб эътироф этишни рад қилиш учун асослар мавжудлигини вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимлари маълумотлари асосида текширади. Қонунга мувофиқ ишсиз деб эътироф этишни рад қилиш учун асослар мавжуд бўлмаса, ариза берувчи Қонун талабларга мувофиқ маҳаллий меҳнат органига мақбул келадиган иш юзасидан таклиф олиш учун иш қидираётган шахс сифатида рўйхатга олинган кундан эътиборан ўн кун ичида келиши лозимлиги тўғрисида аризада кўрсатилган алоқа маълумотлари орқали ариза берувчи хабардор қилинади.
3. Ариза берувчи маҳаллий меҳнат органига мақбул келадиган иш юзасидан таклиф олиш учун боради.
4. Маҳаллий меҳнат органлари аризачини ишсиз деб эътироф этиш ва унга ишсизлик нафақасини тайинлаш тўғрисида қарор қабул қилинганлиги ёки уни ишсиз деб эътироф этиш рад этилганлиги тўғрисида QR-код қўйилган хабарномани ариза берувчига электрон тарзда ЯИДХП орқали юборади.

Признание лиц безработными и назначение им пособий по безработице
1. Заявитель должен пройти регистрацию и/или авторизацию в ЕПИГУ и подать заявление в местный орган по труду.
2. Местный орган по труду регистрирует заявителя в качестве соискателя работы и проверяет наличие оснований для отказа в признании заявителя безработным в соответствии с абзацами четвертым - десятым части первой статьи 45 Закона “О занятости населения”. При отсутствии оснований для отказа в признании безработным заявителю сообщается, что он должен обратиться в местный орган по труду для получения предложения о приемлемой работе в соответствии с требованиями Закона.
3. В течение десяти дней со дня постановки на учет в качестве соискателя работы претендент обращается в местный орган по труду для получения приемлемого предложения о работе.
4. Местный орган по труду принимает меры по признанию или отклонению заявителя безработным в соответствии с требованиями Закона “О занятости населения” направляет направляют заявителю уведомление через ЕПИГУ с QR-кодом о решении о признании заявителя безработным и назначении ему пособия по безработице либо об отказе в признании его безработным.