Автомобиль транспортида йўловчиларни ва юкларни халқаро йўналишлар бўйича ташишга лицензия
1. Ариза берувчи лицензия олиш учун ЯИДХПда рўйхатдан ўтади, ариза тўлдиради ва ваколатли органга юборади.
2. Бир иш кунида Транспорт вазирлиги ариза берувчини лицензия талаб ва шартларига мослигини ўрганади ва ариза берувчига давлат божи тўлаш учун инвойс юборади.
3. Аризачи тўлов амалга оширилгандан сўнг, Транспорт вазирлиги лицензия расмийлаштиради ва ариза берувчига ЯИДХП орқали юборади.
Сall марказ: 1167
а) юридик шахс учун - юридик шахснинг номи ва ташкилий-ҳуқуқий шакли, жойлашган жойи (почта манзили), банк муассасасининг номи ва банкдаги ҳисоб рақами; жисмоний шахс (якка тартибдаги тадбиркор) учун юк ташиш ҳуқуқига лицензия олишда - фамилияси, исми, отасининг исми, паспортга ҳамда ҳайдовчилик гувоҳномасига оид маълумотлар; фаолиятнинг лицензияланадиган тури (ёхуд унинг бир қисми) кўрсатилган ҳолда лицензия бериш тўғрисидаги сўровнома ва/ёки лицензия варақалари олиш учун корхона ихтиёрида бўлган автотранспорт воситаларининг рўйхати билан бирга автотранспорт воситаларининг мулк ҳуқуқи, ашёвий ҳуқуқлар ёки ижара асосида тегишлилиги тўғрисидаги маълумотлар;
б) ариза берувчида ҳайдовчиларни тиббий кўрикдан ва автотранспорт воситаларини техник кўрикдан ўтказиш ёхуд ариза берувчининг тегишли ихтисосликдаги ташкилот билан унга тиббий кўрик ва техник кўрикдан ўтиш имконияти яратиб берилиши тўғрисидаги шартномаси мавжудлиги ҳақидаги маълумотлар.

Лицензия на осуществление международных перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом
2. Министерство транспорта в течение 1 рабочего дня проверяет соответствие заявителя требованиям и направляет уведомление для уплаты госпошлины.
3. Заявитель уплачивает госпошлину и Министерство транспорта и отправляет лицензию заявителю через ЕПИГУ.
Сall центр: 1167
а) заявление о выдаче лицензии с указанием наименования и организационно-правовой формы юридического лица, места его нахождения (почтового адреса), наименования учреждения банка и номера расчетного счета в банке — для юридического лица; фамилии, имени, отчества, данных паспорта и водительского удостоверения — для физического лица при получении лицензии на право осуществления перевозок грузов; лицензируемого вида деятельности (либо его части) и/или информацию об имеющихся у него автотранспортных средствах на праве собственности, иных вещных правах или по договору аренды для получения лицензионных карточек;
б) сведения о наличии у соискателя лицензии пунктов медицинского осмотра водителей и технического осмотра автотранспортных средств либо копию договора, заключенного заявителем с организацией соответствующего профиля, на предоставление ему услуг по проведению медосмотра и техосмотра;