Профилактика инспекторларининг электрон давлат хизматларидан фойдаланиш кўникмаси оширилмоқда
Жорий йилнинг 2 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Малака ошириш институтида Электрон ҳукумат лойиҳаларини бошқариш маркази мутахассислари томонидан Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали электрон давлат хизматларидан фойдаланиш бўйича давра суҳбати бўлиб ўтди.
Унда йиғилганларга тизим имкониятлари ва афзалликлари, яратилган қулайликлар тушунтирилиш баробарида айрим электрон давлат хизматларидан фойдаланиш амалда кўрсатиб ҳам берилди.
Хусусан, профилактика инспекторлари томонидан «маҳаллабай» ишлаш доирасида фуқаролар томонидан келиб тушаётган нафақа тайинлаш, ипотека кредитига давлат субсидиясини олишга ариза бериш, 16 ва ундан катта ёшдаги ногиронларни протез-ортопедия маҳсулотлари ва реабилитация техник воситалари билан таъминлаш талонини расмийлаштиришда тиббий хулоса олиш каби хизматлардан фойдаланиш имкониятлари тушунтириб берилди.

Повышаются навыки инспекторов профилактики по использованию услуг электронного правительства.
2 апреля текущего года специалистами Центра управления проектами электронного правительства проведен круглый стол по вопросам использования услуг электронного правительства через Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) в Институте повышения квалификации МВД Республики Узбекистан.
Участникам были даны разъяснения по возможностям и преимуществам системы, созданным удобствам, а также  было продемонстрирован на практике использование некоторых услуг электронного правительства.
В частности, в рамках деятельности работы «махаллабай»  профилактических инспекторов были даны разъяснения по использованию возможностей таких услуг как, назначение пенсии, подача заявление на получение государственной субсидии по ипотечному кредиту,
получение медицинского заключения при оформлении путевки на обеспечение протезно-ортопедическими изделиями и реабилитационными средствами инвалидов в возрасте 16 лет и старше.