Кўчмас мулк ижара шартномаси фақат электрон шаклда ҳисобга қўйилади
Ҳукумат қарори (150-сон, 02.04.2022-й.) билан Кўчмас мулк ижара ёки текин фойдаланиш шартномаларини давлат солиқ хизмати органларида ҳисобга қўйиш бўйича давлат хизматини кўрсатиш маъмурий регламенти тасдиқланди
Регламентга кўра, ижарага берувчи кўчмас мулк шартномасини тузилганидан 3 кундан кечиктирмай солиқ органида ҳисобга қўйиши шарт.
Шартномани ҳисобга қўйганлик учун тўлов ундирилмайди.
Кўчмас мулк бирламчи ижарага (текин фойдаланишга) олган шахс томонидан иккиламчи ижарага (текин фойдаланишга) берилиши мумкин. Иккиламчи ижаралар ҳам солиқ органларида ҳисобга қўйилиши керак.
Шартномани ҳисобга қўйиш Давлат солиқ қўмитасининг ахборот тизими орқали фақат электрон шаклда амалга оширилади.
Ижарага берувчи томонидан тизим орқали юборилган шартнома ижарага олувчи томонидан 5 кунда тасдиқланмаса шартнома солиқ органларида ҳисобга олинмайди.
Шартнома ҳисобга қўйилганда QR-кодли гувоҳнома берилади.
Шартнома тарафлар келишувига биноан ёки бошқа тартибда муддатидан олдин бекор қилинса ёки ҳақиқий эмас деб топилса, ижарага берувчи томонидан онлайн ҳисобдан чиқарилади.

Договор аренды недвижимого имущества регистрируется только в электронном виде
Постановлением Правительства (№150 от 02.04.2022 года) утвержден Административный регламент предоставления государственной услуги по постановке на учет в органах государственной налоговой службы договоров аренды или безвозмездного пользования недвижимым имуществом
Согласно Регламенту, арендодатель обязан поставить договор недвижимости на учет в налоговом органе не позднее 3-х дней с момента его заключения.
Плата за постановку договора на учет не взимается.
Недвижимость может быть сдана во вторичную аренду (в безвозмездное пользование) лицом, получившим ее в первичную аренду (в безвозмездное пользование). Вторичная аренда также должна учитываться в налоговых органах.
Постановка договора на учет осуществляется только в электронном виде через информационную систему Государственного налогового комитета.
Договор, отправленный арендодателем через систему, не будет учтен в налоговых органах, если арендатор не подтвердит его в течение 5 дней.
При постановке договора на учет выдается сертификат с QR-кодом.
Если договор расторгнут досрочно или признан недействительным по соглашению сторон или иным образом, он будет списан арендодателем онлайн.