2022 йил 1 январдан бошлаб давлат органлари томонидан аҳолидан, шу жумладан тадбиркорлик субъектларидан қуйидаги маълумотларни ва ҳужжатларни талаб қилиш бекор қилинди
04.01.2022
2022 йил 1 январдан бошлаб давлат органлари томонидан аҳолидан, шу жумладан тадбиркорлик субъектларидан қуйидаги маълумотларни ва ҳужжатларни талаб қилиш бекор қилинди:
• тадбиркорлик субъекти давлат рўйхатидан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳнома маълумотларини;
• лицензия, рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатлар ва хабарномалар қабул қилинганлиги тўғрисида тасдиқнома мавжудлиги бўйича маълумотларни;
• давлат божи, йиғимлар ва бошқа тўловлар тўланганлиги тўғрисида маълумотларни;
• қимматли қоғозлар, қимматли қоғозлар билан амалга оширилган операциялар, дивидендлар олинганлиги тўғрисидаги маълумотларни;
• кам таъминланган оила ёки оила аъзоси сифатида рўйхатга олинганлиги тўғрисида маълумотларни;
• жисмоний шахслар томонидан тўланган ва олинган алиментлар тўғрисида маълумотларни;
• олий маълумот тўғрисидаги диплом маълумотларини;
• жисмоний шахс ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасасини тугатганлиги ҳақида маълумотларни;
• жисмоний шахс умумий ўрта таълим (11-синф негизида) муассасасини тугатганлиги ҳақида маълумотларни;
• фуқаро “Ёшлар дафтари” ёки “Аёллар дафтари”да мавжудлиги тўғрисида маълумотларни;
• ўзини ўзи банд қилган шахслар тўғрисида маълумотларни;
• олий таълим муассасаларига ўқишга кириш учун имтиёзга эга бўлган абитуриентларнинг имтиёз ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжат тўғрисида маълумотларни;
• молиявий ҳисоботлар нусхаларини;
• жисмоний шахсларнинг охирги 12 ойдаги иш ҳақини тасдиқловчи маълумотномаларни;
• ижтимоий нафақа ва пенсиялар тўланганлиги тўғрисидаги маълумотномаларни.
Бунда, давлат органлари ва ташкилотлари жисмоний шахсларга давлат хизматларини кўрсатишда, ишга қабул қилиш жараёнида ва бошқа маъмурий тартиб-таомилларни амалга оширишда юқоридаги ҳужжат ва маълумотларни белгиланган масъул давлат органлари ва ташкилотларидан мустақил равишда “Электрон ҳукумат” идоралараро интеграциялашув платформаси орқали сўраб олади.

С 1 января 2022 года отменяется истребование государственными органами от населения, в том числе субъектов предпринимательства
04.01.2022
С 1 января 2022 года отменяется истребование государственными органами от населения, в том числе субъектов предпринимательства:
• сведения свидетельства о государственной регистрации субъекта предпринимательства;
• сведения о наличии лицензий, документов разрешительного характера и подтверждений о приеме уведомлений;
• сведения об уплате государственной пошлины, сборов и других платежей;
• сведения о драгоценных бумагах, об операциях с драгоценными бумагами, о получении дивидендов;
• сведения о регистрации в качестве малообеспеченной семьи или члена малообеспеченной семьи;
• сведения о выплаченных физическими лицами и полученных алиментах;
• сведения диплома о высшем образовании;
• сведения об окончании физическим лицом среднего специального, профессионального образовательного учреждения;
• сведения об окончании физическим лицом среднего общеобразовательного учреждения (на базе 11-го класса);
• сведения о наличии граждан в «Ёшлар дафтари» (молодежная тетрадь) или «Аёллар дафтари» (женская тетрадь);
• сведения о самозанятых лицах;
• сведения о документе, подтверждающем право на льготу для абитуриентов, имеющих льготу при поступлении на учебу в высшие образовательные учреждения;
• копий финансовых отчетов;
• справок о подтверждении заработной платы физических лиц за последние 12 месяцев;
• справок о получении социальных пособий и пенсий.
При этом в процессе оказания государственных услуг физическим лицам, при приеме на работу и выполнении иных административных процедур государственные органы и организации самостоятельно запрашивают у ответственных государственных органов и организаций вышеназванные документы и сведения через межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство».