1 январдан нималар ўзгаради?
2022 йил 1 январдан Ўзбекистон қонунчилигида айрим ўзгаришлар рўй беради. Қуйида уларнинг электрон хизматларга боғлиқ қисмларини эслатиб ўтамиз.
• Суд тизими рақамлаштирилмоқда
Суд қарорлари тарафларга онлайн тарзда, уларнинг илтимосномаси бўйича эса қоғоз шаклида тақдим этилади.
Судьялар олий мактабига унинг расмий сайти орқали ариза ва мурожаатлар йўлланади. Профессор-ўқитувчилар ва тингловчиларнинг электрон рейтинги, шунингдек судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш доирасида ва қайта тайёрлаш, уларнинг малакасини ошириш курслари тингловчиларининг ўқув жараёнини онлайн тарзда назорат қилиш тартиби жорий этилади.
• Чет тилини билганлик учун - устама
Хорижий тиллардан миллий ва халқаро сертификатга эга давлат бошқарув идораларининг барча бўғинлари ходимларига лавозим маошига нисбатан 20 фоизгача қўшимча устама ташкилотларнинг буджетдан ташқари ҳамда иш ҳақи фонди доирасида буджет маблағлари ҳисобидан тўланади.
• Концертга фақат НКМ чеки билан
Намойиш объектлари рўйхатига киритилган намойиш объектларида чипталар савдосини тегишли ягона электрон тизимга интеграция қилмаган ҳолда амалга ошириш НКМ ва ҳисоб-китоб терминалларини қўллаш тартибини бузиш деб баҳоланади.
• Давлат хизматчилари даромад тўғрисидаги декларацияни тўлдирадилар
Давлат хизматчилари, давлат улуши 50 фоиздан юқори бўлган ташкилотлар, давлат корхоналари ва муассасалари раҳбарлари ва ўринбосарлари, уларнинг турмуш ўртоғи ва вояга етмаган фарзандларининг даромадлари ва мол-мулки декларация қилиниши керак бўлади.
Давлат хизматчиларига республика ҳудудидан ташқарида ҳисобрақамлар очиш ва эгалик қилиш, нақд пул маблағларини сақлаш, кўчмас ва бошқа мол-мулкка эга бўлиш тақиқланади (хорижда ишлаётган давлат хизматчилари ва давлат хизматига киришдан олдин олинган мол-мулк бундан мустасно).
• Автомототранспорт воситасини ижарага бериш шартномаси - нотариал тасдиқлашсиз
Жисмоний ва юридик шахслар томонидан автомототранспорт воситаларини электрон савдо платформасидаги электрон онлайн-аукцион йўли билан ижарага беришда шартномаларни нотариал тасдиқлаш талаби бекор қилинади. Бунда электрон онлайн-аукцион натижасига кўра расмийлаштирилган баённома ижара шартномаси кучига эга бўлади.
• Тақдим этиладиган маълумотлар сони камаяди
Давлат органлари, хўжалик бирлашмалари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ва давлат ташкилотлари томонидан аҳолидан, шу жумладан тадбиркорлик субъектларидан бир қатор маълумотлар ва ҳужжатларни талаб қилиш бекор қилинади.
• Давлат хизматлари сони кўпаяди
Давлат хизматлари марказлари орқали қуйидаги хизматлар амалга оширилади:
- Ўзбекистон фуқароси, республикада доимий яшовчи чет эл фуқароси ва фуқаролиги бўлмаган шахснинг идентификация ИД-картасини ҳамда Ўзбекистон фуқаросининг хорижга чиқиш биометрик паспортини расмийлаштириш ва бериш;
- жисмоний шахсларга айрим фаолият турлари билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи малака сертификатларини бериш ҳамда уларни ушбу мақсадда аттестациядан ўтказиш.

Что изменится с 1 января?
С 1 января 2022 года в законодательство Узбекистана произойдут некоторые изменения. Вот некоторые из них, связанные с электронными услугами:
• Цифровизируется судебная система
Судебные решения представляются сторонам в режиме онлайн, по их просьбе – в бумажной форме.
Заявления и обращения в Высшую школу судей будут направляться через ее официальный сайт. Внедряется электронный рейтинг профессоров-преподавателей и слушателей, а также онлайн-контроль за учебным процессом в рамках подготовки кандидатов в судьи и слушателей курсов переподготовки и повышения квалификации.
• За знание иностранного языка - надбавка.
Работникам всех звеньев органов госуправления, имеющим национальный и соответствующий ему международный сертификат по иностранным языкам, начнут выплачивать дополнительную надбавку в размере 20% от должностного оклада.
• На концерт – только с чеком ККМ
Реализация билетов на объектах показа без интеграции с соответствующей единой электронной системой считается нарушением порядка использования ККМ и расчетных терминалов.
• Госслужащие будут заполнять декларации о доходах
Госслужащие, руководители и заместители руководителей организаций с госдолей более 50%, государственных предприятий и учреждений, будут декларировать свои доходы и имущество, а также своих супругов и несовершеннолетних детей.
Госслужащим запрещено открывать и владеть счетами, хранить наличные денежные средства, владеть недвижимым и иным имуществом за пределами территории республики (за исключением госслужащих, работающих за рубежом, и имущества, приобретенного до поступления на госслужбу).
• Договор на аренду автомототранспорта – без нотариуса
Договор по передаче в аренду физическими и юридическими лицами автомототранспортных средств через электронный онлайн-аукцион на электронной торговой платформе не нужно заверять у нотариуса. При этом протокол, оформленный по результатам электронного онлайн-аукциона, имеет силу договора аренды.
• Сокращается количество представляемых сведений
Отменяется требование ряда сведений и документов госорганами, хозяйственными объединениями, органами исполнительной власти на местах и госорганизациями от населения, в том числе субъектов предпринимательства.
• Увеличивается количество госуслуг
Через центры госуслуг будут оформляться:
- идентификационная ID-карта гражданина Узбекистана, иностранного гражданина и лица без гражданства, постоянно проживающего в республике, а также биометрический паспорт гражданина Узбекистана для выезда за границу;
- квалификационные сертификаты на право занятия отдельными видами деятельности и проведение их аттестации.