Ўзбекистон 2030 стратегиясидаги 100 та мақсаддан соҳамизга белгиланганларига эришиш учун навбатдаги АКТ ҳафталиги муҳим қадам бўлади
23.10.2023
33-мақсад - Ёшлар ўртасида IT соҳасини янада оммалаштириш учун биринчи маротаба ҳафталик доирасида IT таълим форуми ўтказилмоқда. Бу 2030 йилга келиб 300 минг ёшларимизни IT соҳасида юқори маошли иш билан таъминлаш бўйича асосий самарадорлик кўрсаткичимизга эришишга ёрдам беради.
57-мақсад - мамлакатни минтақавий IT-НUBга айлантириш бўйича чет элдан юзлаб меҳмонлар таклиф этилган ва улар учун махсус Ўзбекистон аутсорсинг форуми ташкил этилмоқда. Чет эллик сайт селекторлар ва ОАВ вакиллари Ўзбекистондаги шароитларни ўз кўзлари билан кўриб кетишлари мамлакатимизга IT аутсорсинг компанияларининг кўпроқ кириб келишига ва 2030 йилгача йиллик экспортни 5 млрд долларга чиқаришга ёрдам беради.
77-мақсад - Давлат хизматларини рақамлаштириш бўйича Рақамли ҳукумат - инсонлар учун мавзусидаги саммитда қатнашадиган халқаро экспертлар ва давлат идораларининг рақамлаштириш бўйича масъуллари ушбу мақсаддаги 2030 йилга келиб дунёдаги ТОП 30та аҳоли ва тадбиркорларга энг яхши рақамли хизматлар кўрсатадиган мамлакатлар қаторига чиқиш бўйича амалга ошириладиган ишларни батафсил кўриб чиқишга имкон беради.
Ва албатта бошқа қатор тадбирлар, шу жумладан АКТ кўргазмаси ҳам рақамлаштириш соҳасидаги ўзаро ҳамкорликнинг янги йўналишларини очишга ёрдам беради.
Барчани 24-27 октябрь кунлари ўтадиган кўргазмага ҳам таклиф этамиз. Манзил: "CAEx" (Central Asian Expo Uzbekistan), Тошкент ш., Миллий боғ кўчаси, 1 уй (Central Asian University ёнида). Айниқса охирги куни 27 октябрда барча ёшларимиз учун кўргазмадаги компаниялар томонидан иш ўринлари ярмаркаси ҳам ташкил этилади.

Из 100 целей стратегии Узбекистана 2030 следующая неделя ИКТ станет важным шагом к достижению намеченных в нашей отрасли.
23.10.2023
Цель 33 - чтобы сделать IT-индустрию более популярной среди молодежи, впервые в рамках недели проводится форум по обучению IT. Это поможет нам достичь нашего ключевого показателя эффективности в обеспечении высокооплачиваемой работы в сфере IT для 300 000 молодых людей
к 2030 году.
Цель 57 - по превращению страны в региональную IT-НUB были приглашены сотни гостей из-за рубежа, и для них организуется специальный форум узбекского аутсорсинга. Зарубежные сайт селекторы и представители СМИ своими глазами увидят условия в Узбекистане, что будет способствовать большему притоку IT-аутсорсинговых компаний в нашу страну и увеличению годового экспорта до 5 млрд долларов к 2030 году.
Цель 77 - цифровое правительство для оцифровки государственных услуг позволит международным экспертам и ответственным за оцифровку государственным учреждениям, присутствующим на саммите по теме "цифровое правительство для людей", более подробно рассмотреть работу, которую необходимо проделать для достижения этой цели, чтобы к 2030 году войти в топ-30 стран мира, предоставляющих лучшие цифровые услуги населению и предпринимателям.
И, конечно же, ряд других мероприятий, в том числе выставка ИКТ, помогут открыть новые направления взаимодействия в области цифровизации.
Приглашаем всех также принять участие в выставке, которая пройдет с 24 по 27 октября. Адрес: "Caex" (Central Asian Expo Uzbekistan), г. Ташкент., Улица национального парка, дом 1 (рядом с центральноазиатским университетом). Особенно в последний день 27 октября для всех наших молодых людей также будет организована ярмарка вакансий от компаний, участвующих в выставке.