Hurmatli maktab bitiruvchisi, 16 yoshga to‘ldingizmi?
Abiturentlar hujjatlarini masofadan topshirish uchun dastlab Yagona identifikatsiya tizimi (id.egov.uz) da ro‘yxatdan, so‘ngra my.gov.uz da avtorizatsiyadan o‘tadilar.
Shu o‘rinda yana bir qulaylikni eslatib o‘tamiz, ID karta olganlar id.egov.uz tizimida avtomatik tarzda ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lishadi.
2021-yilda my.gov.uz orqali 77 mingdan ortiq abiturentlarning arizalari qabul qilingan.
Ma’lumot o‘rnida:
Xalq ta’limi vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, joriy o‘quv yilida maktablarni 390 mingdan ortiq o‘quvchi bitiradi. Bugungi kunda elektron ma’lumotlar bazasi attestat.uzedu.uz saytida 16 yoshga to‘lgan 122 mingdan ziyod bitiruvchi (31%) ID karta (pasport) olmagan.
Shunday ekan, ota-onalar farzandlari, ya’ni 16 yoshga to‘lgan maktab bitiruvchilarining o‘z vaqtida ID karta olishlarini ta’minlashlari lozim.
ID karta olish uchun 16 yoshga to‘lgan bitiruvchilar Ichki ishlar organlarining migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘limlari yoki davlat xizmatlari markazlariga murojaat etishlari mumkin.

Дорогие выпускники школы, Вам 16 лет?
В настоящее время документы, подаваемые абитуриентами в высшие учебные заведения, принимаются онлайн через сайты my.gov.uz и Государственного центра тестирования. Теперь, не нужно как прежде ходить в учебные заведения и ждать в длинных очередях.
Для удаленной подачи заявки абитуриенты должны сначала зарегистрироваться в Единой системе идентификации (id.egov.uz), а затем авторизоваться на my.gov.uz.
Напоминаем, что владельцы ID карт будут автоматически зарегистрированы на id.egov.uz.
В 2021 году через my.gov.uz принято более 77 000 заявок от абитуриентов.
По данным Министерства народного образования, в этом учебном году школы закончат более 390 000 учеников. На сегодняшний день более 122 000 выпускников (31 %) старше 16 лет зарегистрированных в электронной базе данных attestat.uzedu.uz не получили ID карту (паспорт) .
Поэтому родители должны следить за тем, чтобы их дети, то есть выпускники школ, достигшие 16-летнего возраста, своевременно получали ID-карту.
Для получения ID-карты выпускники старше 16 лет могут обратиться в Департамент миграции и гражданства МВД или Центр государственных услуг.