O‘limni qayd qilish bilan bog‘liq kompozit davlat xizmatlari ko‘rsatiladi
Hukumat qaroriga (89-son, 25.02.2022 y) ko‘ra O‘limni qayd qilish bilan bog‘liq kompozit davlat xizmatlarini ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Reglamentga ko‘ra:
• Tibbiyot muassasasi xodimi – o‘lim holati tasdiqlangandan so‘ng, vafot etgan shaxs haqidagi ma’lumotlarni FHDYo bo‘limiga avtomatlashtirilgan axborot tizimi orqali yuboradi.
• FHDYo bo‘limi – axborot tizimi orqali avtomatik ravishda o‘lim haqidagi dalolatnoma yozuvini qayd etadi va ma’lumotni tibbiyot muassasasi va Pensiya jamg‘armasiga elektron shaklda yuboradi.
• Tibbiyot muassasasi xodimi – QR-kod tasviri tushirilgan o‘lim haqidagi ma’lumotnomani ariza beruvchilarga darhol ikki nusxada chop etib beradi.
• Pensiya jamg‘armasi bo‘limi – har oyning 5-sanasigacha o‘tgan oyda ushbu hududda to‘langan dafn etish uchun nafaqalarning umumiy miqdoridan kam bo‘lmagan miqdordagi mablag‘larni Tijorat bankining hisobvarag‘iga moliyalashtiradi.
• Tijorat banki – QR-kod tushirilgan o‘lim haqidagi ma’lumotnoma asosida Pensiya jamg‘armasiga elektron so‘rov yuborish orqali tasdiqlaydi hamda oldindan moliyalashtirilgan mablag‘lar hisobidan nafaqa to‘lovini amalga oshiradi.
• FHDYO bo‘limi vafot etgan shaxsning yaqin qarindoshlari va merosxo‘rlarining istalgan vaqtdagi talabiga asosan eksterritorial tamoyil asosida o‘lim haqidagi gerbli guvohnomani chop etib beradi yoki pochta aloqasi orqali arizada ko‘rsatilgan manzilga yuboradi.
Qarorga muvofiq, 2022-yil 1-apreldan Toshkent shahrida, 2022-yil 1-iyuldan esa butun respublika hududida tibbiyot muassasalari tomonidan o‘lim haqida tibbiy guvohnoma berish tartibi bekor qilinib, faqat elektron tizim orqali o‘lim haqida tibbiy ma’lumotnoma shakllantirish tartibi joriy etiladi.

Предоставляются комплексные государственные услуги, связанные с регистрацией смерти
Постановлением Правительства (№89 от 25.02.2022 года) утвержден Административный регламент предоставления комплексных государственных услуг, связанных с регистрацией смерти.
Согласно регламенту:
• Работник лечебно - профилактического учреждения - после подтверждения факта смерти отправляет информацию о умершем в ЗАГС через автоматизированную информационную систему.
• ЗАГС - автоматически через информационную систему фиксирует запись акта о смерти и отправляет информацию в электронном виде в медицинское учреждение и Пенсионный фонд.
• Работник медицинского учреждения - выдает заявителям сразу в двух экземплярах свидетельство о смерти с изображением QR-кода.
• Отделение Пенсионного фонда - до 5 числа каждого месяца перечисляет на счет в Коммерческом банке денежные средства в размере не менее общей суммы пособий на погребение, выплаченных в данном регионе в прошлом месяце.
• Коммерческий банк - на основании справки о смерти с QR-кодом подтверждает сведения, направив электронный запрос в Пенсионный фонд, и далее производит выплату пенсии за счет средств, ранее профинансированных.
• Отдел ЗАГС по запросу близких родственников и наследников умершего лица в любое время по экстерриториальному принципу распечатывает гербовое свидетельство о смерти или отправляет по почте по адресу, указанному в заявлении.
В соответствии с Постановлением, с 1 апреля 2022 года в городе Ташкенте, а с 1 июля 2022 года на всей территории Республики отменяется порядок выдачи медицинскими учреждениями медицинских свидетельств о смерти, и вводится порядок формирования медицинских справок о смерти только через электронную систему.