«Shaffof yo'l» platformasi ishga tushiriladi
«Avtomobil yo‘llari sohasida ochiqlik standartlarini joriy etish va sohada jamoatchilik nazoratini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»i Hukumat qarori (49-son, 02.02.2022-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2022-yil 1-iyuldan avtomobil yo‘llari sohasiga tegishli ma’lumotlar bazasini o‘z ichiga olgan «Shaffof yo'l» platformasi test rejimida ishga tushiriladi.
Qaror bilan mazkur platformada joylashtirilishi lozim bo‘lgan ma’lumotlar (17 ta) ro‘yxati tasdiqlandi.
«Shaffof yo'l» platformasining alohida sahifasi orqali aholining yo‘llar nosozligi, shuningdek, yo‘llarda va yo‘l bo‘yida xavfsiz harakatlanish uchun yuzaga kelgan favqulodda texnik muammolar (svetoforlar va yo‘l belgilar o‘rnatilmaganligi yoki ularning shikastlanganligi, tabiiy ofatlar natijasida yuzaga keladigan hodisalar ortidan hosil bo‘ladigan oqibatlar) haqida foto va videomurojaatlar – jamoatchilik fikri asosida shakllantiriladi.
2022-yil 1-maygacha avtomobil yo‘llarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ob’ektlarining interaktiv onlayn xaritasi-sxemasi ishlab chiqilib, platformaga joylashtiriladi.
2023-yildan boshlab va keyinchalik har yili keyingi yilda qurilishi, rekonstruksiya qilinishi, ta’mirlanishi nazarda tutilgan barcha toifadagi yo‘l uchastkalarini xaritaga joylashtirish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Qarorga ko‘ra, «Ochiq byudjet» axborot portali orqali tuman (shahar)lar byudjetlari parametrlarida hududiy ichki yo‘llarini ta’mirlash uchun ajratilgan mablag‘lar jamoatchilik fikri asosida shakllangan ichki xo‘jalik yo‘llarni ta’mirlashga yo‘naltiriladi.
Qarorga ko‘ra shuningdek, 2022-yil 1-martgacha ichki xo‘jalik yo‘llarining joylashgan manzili (geopozitsiyasi), to‘liq nomi, uzunligi, holati (asfaltlangan, ta’mirtalab) va boshqa ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan Ichki xo‘jalik yo‘llari reyestri shakllantiriladi.

Принято Постановление Правительства «О мерах по внедрению стандартов прозрачности в дорожной сфере и усилению общественного контроля в сфере» (№ 49, 02.02.2022 г.).
Согласно постановлению, с 1 июля 2022 года в тестовом режиме будет запущена платформа «Шаффоф йўл», включающая в себя базу данных дорожной отрасли.
Постановлением утвержден перечень информации (17), подлежащей размещению на платформе.
На отдельной странице платформы   «Шаффоф йўл»  на основе общественного мнения, в виде фото и видео обращения о неисправности дорог, а также чрезвычайных технических проблем безопасного передвижения по дорогам и тротуарам (не установка или повреждение светофоров и дорожных знаков, фото и видеообращения о последствиях стихийных бедствий) формируется база данных.
К 1 мая 2022 года будет разработана и размещена на платформе интерактивная онлайн карта-схема строительства, реконструкции и ремонта объектов дорожных дорог.
С 2023 года будет внедрена практика картирования всех категорий участков дорог, подлежащих строительству, реконструкции и ремонту в следующем году.
Согласно постановлению средства, выделенные на ремонт внутренних дорог областного значения в параметрах районных (городских) бюджетов через информационный портал «Открытый бюджет», будут направлены на ремонт внутренних дорог, сформированных на основе общественного мнения.
В постановлении также указывается, что до 1 марта 2022 года будет сформирован реестр дорог внутреннего значения включающее в себе местонахождение (геоположение), полное наименование, протяженность, состояние (заасфальтировано, отремонтировано) и другие сведения о дорогах.