Keksa va nogironlarga davlat xizmatlarini ko‘rsatish soddalashtiriladi
“2022–2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni qabul qilindi.
Farmon bilan “Harakatlar strategiyasidan – Taraqqiyot strategiyasi sari” tamoyili asosida ishlab chiqilgan 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi va uni “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi tasdiqlandi.
Dasturga ko‘ra, 2022-yilda:
Davlat xizmatlarini rivojlantirish maqsadida:
• hujjatlarni berish va almashtirishda, o‘zaro bog‘liq davlat xizmatlarini murojaatni kutmasdan taklif etish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
• “Fuqarolarning raqamli pasporti” loyihasi orqali tug‘ilganlik to‘g‘risida va haydovchilik guvohnomalari, shahodatnoma va diplom kabi hujjatlarni talab qilish bekor qilinadi;
• keksa va nogironlarga davlat xizmatlarini ko‘rsatish soddalashtiriladi.
Qonun ustuvorligini ta’minlash doirasida:
• ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarga fuqarolik va ma’muriy ishlar bo‘yicha ham davlat hisobidan bepul yuridik yordam ko‘rsatish tartibi joriy etiladi;
• qarori, harakati noqonuniy emasligini ma’muriy sudda isbotlash majburiyati, uni qabul qilgan mansabdor shaxsning o‘ziga yuklash tartibi joriy etiladi;
• harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslarni hisobga olish bo‘yicha yagona onlayn elektron reyestr yuritiladi.
Shuningdek, jazoni o‘tab bo‘lgan fuqarolarga “dastlabki ijtimoiy-moddiy yordam paketi”ni berish joriy qilinadi.
Ushbu tizimda tadbirkorlik, me’morchilik, hunardmandchilik bo‘yicha aniq loyihalari bor shaxslarga bir martalik moddiy yordam beriladi.

Предоставление государственных услуг пожилым и инвалидам будет упрощено
Указом утверждена Новая стратегия развития Узбекистана на 2022-2026 годы, разработанная по принципу «От стратегии действий – к стратегии развития», и государственная программа по ее реализации в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли».
Согласно Программе, в 2022 году:
В целях развития государственных услуг:
• при выдаче и обмене документов будет налажена практика предоставления взаимозависимых государственных услуг, не дожидаясь обращения;
• проект «Цифровой паспорт гражданина» устранит необходимость в таких документах, как свидетельство о рождении и водительские права, удостоверения и дипломы;
• упрощается предоставление государственных услуг пожилым людям и инвалидам.
В целях обеспечения верховенства закона:
• вводится порядок оказания бесплатной юридической помощи социально незащищенным гражданам за счет государства как по гражданским, так и по административным делам;
• вводится порядок, в соответствии с которым обязанность доказать в административном суде, что решение, действие не являются незаконными, возлагается на само должностное лицо, принявшее его;
• ведется единый онлайн электронный реестр учета лиц с ограниченной свободой передвижения.
Также, вводится предоставление «пакета первичной социально-материальной помощи» гражданам, отбывающим наказание.
В этой системе единовременная материальная помощь предоставляется лицам, имеющим конкретные проекты в области предпринимательства, архитектуры, ремесел.