1-fevraldan kuchga kiruvchi o‘zgarishlar!
2022-yil 1-fevraldan O‘zbekiston qonunchiligida ayrim o‘zgarishlar ro‘y beradi. Quyida ularning elektron xizmatlarga bog‘liq qismlarini eslatib o‘tamiz.
Elektron cheklarda fiskal belgilar aks ettiriladi
To‘lov tashkiloti, tijorat banklarining elektron to‘lov xizmatlari (shu jumladan mobil ilovalar orqali), shuningdek, elektron tijorat platformalari — «Marketpleys»larning axborot tizimlari yordamida masofadan turib amalga oshirilgan savdo va pullik xizmatlar bo‘yicha tranzaksiyalarning («P2P», kredit to‘lovlari bundan mustasno) elektron cheklarida soliq organlari axborotlar tizimlariga integratsiyalashgan va avtomatik tarzda shakllanuvchi fiskal belgilarni majburiy aks ettirish talabi o‘rnatiladi.
«Mehr daftari»ga kiritilgan yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni axborot tizimi orqali aniqlash
«Mehr daftari»ga kiritilgan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga oid ma’lumotlarni «Elektron hukumat» tizimi idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali aniqlash yo‘lga qo‘yiladi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimi joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-81-son qaroriga ko‘ra, 2022-yil 1-fevraldan boshlab korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimi, eksperiment tariqasida, tegishli ro‘yxatda keltirilgan va o‘z faoliyatida korrupsiyaga qarshi menejment tizimini joriy etayotgan davlat tashkilotlari faoliyatiga joriy etiladi.

Изменения вступающие в силу с 1 февраля
С 1 февраля 2022 года в законодательстве Узбекистана произойдут некоторые изменения.  Ниже можете ознакомится с изменениями связанные с электронными услугами:
Электронные чеки будут отражать фискальные символы
Платежные организации, электронные платежные сервисы коммерческих банков (в том числе через мобильные приложения), а также операции по дистанционной торговле и платежным сервисам (P2P, электронные чеки) в электронных чеках обязаны отражать фискальные символы, интегрированные в информационные системы налоговых органов и формироваться автоматически.
Выявление детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, занесенных в «Меҳр дафтари» через информационную систему
Информация о включенных в «Меҳр дафтари» детях-сиротах и   детях, оставшихся без попечения родителей, будет выявляться через межведомственную интеграционную платформу системы электронного правительства.
Будет внедрена рейтинговая система оценки эффективности антикоррупционной работы
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан УП №81 с 1 февраля 2022 года рейтинговая система оценки эффективности антикоррупционной работы в порядке эксперимента будет внедрена в деятельность государственных органов которые внедряют систему антикоррупционного управления в свою деятельности и  включенных в соответствующий перечень.