“Ijro hujjati bo‘yicha qarzdorlikni tekshirish” nega kerak?
Umra safariga otlangan bir yurtdoshimiz hamma hujjatlarini to‘g‘rilab, qo‘liga biletini oldim deganida, uning nomiga “yo‘q joydan” katta qarzdorlik chiqib kelibdi. Aniqlashtirsa, bu qachonlardir unga tegishli bo‘lgan, biroq yangi egasi o‘z nomiga to‘liq rasmiylashtirmagan xizmat inshootining yillar davomida to‘planib qolgan to‘lovlari ekan...
Agar bilsangiz, ijro hujjati bo‘yicha qarzdorlik yuzaga kelib, qarzdorga nisbatan ijro ishi qo‘zg‘atilsa, sud tomonidan uning chet elga chiqishi taqiqlanishi yoki mol-mulki xatlanishi mumkin. Ya’ni qarzdor muammoni tezroq hal qilmasa, chet elga chiqolmaydi.
Bu kabi ko‘ngilsiz vaziyatlarning oldini olish uchun my.gov.uz da “Ijro hujjati bo‘yicha qarzdorlikni tekshirish” xizmati joriy etilgan.
Majburiy ijro byurosiga o‘tkazilgan qarzdorlik mavjud yoki yo‘qligi haqida oldindan xabardor bo‘lish, siz tomoningizdan noto‘g‘ri deb topilgan qarzdorlik haqida batafsil ma’lumot olish hamda mas’ul ijrochilar bilan bog‘lanib, xatolikni bartaraf etish uchun xizmatdan foydalanib ko‘ring.

Зачем нужен "Проверка задолженности по исполнительному документу"?
Когда один из наших соотечественников, собираясь на паломничества Умра, собрал все свои документы и сказал, что получил свой билет, в этот момент, из ниоткуда возник огромный долг. После разбирательств выяснили, что это накопленные годами платежи объекта обслуживания, когда-то принадлежавшего ему, но новый владелец не зарегистрировал его полностью на свое имя...
Известно ли вам, что если у должника имеется задолженность по исполнительному документу и в отношении него возбуждено исполнительное производство, суд может запретить ему выезд за границу или конфисковать его имущество. То есть, если должник не решит проблему в кратчайшие сроки, он не сможет выехать за границу.
Для предотвращения подобных инцидентов my.gov.uz запустил услугу «Проверка задолженности по исполнительному документу».
С помощью данной услуги вы можете заранее узнать о наличии задолженности, переданной в Бюро исполнения, получить подробную информацию о задолженности, которая была признана вами некорректной, и обращаться к ответственным исполнителям для устранения ошибки.