Yagona portalda yo‘qolgan ashyolarni qabul qilish, saqlash va egalariga qaytarish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatiladi
20.01.2022
“Yo‘qolgan ashyolarni qabul qilish, saqlash va egalariga qaytarish yoki tegishli davlat tashkilotlariga topshirish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (28-son, 18.01.2022-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra:
• Ichki ishlar vazirligi tizimidagi “Topilmalar stoli” faoliyati tugatiladi;
• 2022-yil 1-martdan tuman (shahar) davlat xizmatlari markazlari tomonidan yo‘qolgan va topib olingan ashyolarni qabul qilish, saqlash va egalariga qaytarishyoki tegishli davlat tashkilotlariga topshirish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatiladi;
• bu bo‘yicha murojaatlarni Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali ham qabul qilish yo‘lga qo‘yiladi.
Bunda o‘zining yoki yaqin qarindoshlarining (eri yoki xotini, farzandlari, nevaralari, aka-uka va opa-singillari) yo‘qolgan ashyolarni topish bo‘yicha jismoniy shaxslar yoki yuridik shaxslarning vakillari Markazga shaxsan kelib yoki YIDXP orqali murojaat qiladi.
Yo‘qolgan ashyoning topilmaganligi haqida ma’lumotnoma berilganligi uchun BHMning 5 foizi (13 500 so‘m) miqdorida to‘lov undiriladi.
YIDXP orqali murojaat etilganda miqdor 10 800 so‘mni tashkil etadi.
Ariza “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida ro‘yxatga olingan shaxslar hamda I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar tomonidan berilganda, to‘lov BHMning 2 foizi (5 400 so‘m) miqdorida undiriladi.
2022-yil 1-martgacha yo‘qolgan ashyolarni qidirish, topilmalar haqida ma’lumot olish imkoniyatini nazarda tutuvchi “Topilmalar” avtomatlashtirilgan qidiruv tizimi joriy etiladi.

Единый портал предоставляет услуги по приему, хранению и возврату утраченного имущества
Принято постановление Правительства «О мерах по совершенствованию порядка приема, хранения и возврата потерянных вещей владельцам или передачи соответствующим государственным организациям» (№ 28 от 18.01.2022).
Согласно постановлению:
• Упраздняется «Стол находок» в системе МВД;
• С 1 марта 2022 года районные (городские) центры обслуживания населения будут оказывать государственные услуги по приему, хранению и возврату потерянных и найденных вещей их владельцам или передаче в соответствующие государственные органы;
• Заявки будут приниматься через Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz).
В этом случае представители физических или юридических лиц для поиска утраченного имущества собственного или своих близких родственников (мужа или жены, детей, внуков, братьев и сестер) обращаются в Центр лично или через ЕПИГУ.
За выдачу справки о том, что пропавший предмет не обнаружен, взимается сбор в размере 5% от МРОТ (13 500 сумов).
При подаче через ЕПИГУ сумма составляет 10 800 сумов.
При подаче заявления лицами, зарегистрированными в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» и лицам с инвалидностью I и II групп, взимается сбор в размере 2% от МРОТ (5 400 сум).
До 1 марта 2022 года будет внедрена автоматизированная поисковая система «Находки», которая позволит осуществлять поиск потерянных вещей и получать информацию о находках.