ID-kartasini olish uchun my.gov.uz orqali murojaat qilish tartibi belgilandi
Hukumat qarori (8-son, 06.01.2022-y.) bilan Fuqarolikni rasmiylashtirish sohasida ayrim davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamentlari tasdiqlandi.
Qarorga ko‘ra, quyidagi xizmatlar Migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalari (vakolatli organ) va davlat xizmatlari markazlari bilan bir qatorda onlayn tarzda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali amalga oshiriladi:
O‘zbekiston fuqarosi, O‘zbekistonda doimiy yashovchi chet el fuqarosi va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar tomonidan identifikatsiyalovchi ID-kartasini olish uchun murojaat qilish bo‘yicha davlat xizmati;
O‘zbekistonda doimiy yashovchi fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar va O‘zbekiston fuqarolari tomonidan fuqarolikka qabul qilish yoki fuqarolikdan chiqish uchun vakolatli davlat organiga murojaat qilish bo‘yicha davlat xizmati ko‘rsatish.
Shunga ko‘ra, murojaat etuvchi ID-karta olish uchun elektron so‘rovnoma to‘ldiradi.
Vakolatli organ so‘rovnomaga kiritilgan ma’lumotlarning haqqoniyligini tekshirib, ular to‘g‘ri bo‘lgan taqdirda murojaat etuvchiga tegishli xabarnoma yuboradi.
Fuqaro 3 ish kuni ichida belgilangan miqdorda davlat boji to‘laydi.
To‘lov amalga oshirilib, ID-kartani olish yuzasidan tegishli xabarnomani olgach, 3 ish kuni ichida tegishli hujjatlarni vakolatli organga shaxsan kelib taqdim etadi.
Vakolatli organ tomonidan talabnoma shakllantirilgandan so‘ng murojaat etuvchiga 1 ish kunida ID-karta rasmiylashtiriladi va taqdim etiladi.

Установлен порядок оформления ID-карту через my.gov.uz
Постановлением Правительства (№ 8 от 06.01.2022 г.) утвержден административный регламент оказания отдельных государственных услуг в сфере гражданства.
Согласно постановлению, через Отделы регистрации миграции и гражданства (уполномоченный орган) и центры государственных услуг, а также в онлайн режиме через Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) будут оказываться следующие услуги:
Государственная услуга для граждан Узбекистана, иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Узбекистане, по оформлению удостоверения личности ID-карты;
Оказание государственных услуг лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Узбекистан, и гражданам Республики Узбекистан по обращению в компетентный государственный орган по вопросам гражданства или выхода из гражданства.
Соответственно, заявитель заполняет электронную заявку на получение ID-карты.
Компетентный орган проверяет достоверность сведений, указанных в запросе, и, если они верны, направляет уведомление заявителю.
Гражданин уплачивает установленную сумму государственной пошлины в течение 3 рабочих дней.
В течение 3 рабочих дней после оплаты и получения соответствующего уведомления о получении ID-карты соответствующие документы будут представлены лично в компетентный орган.
Удостоверение личности будет выдано заявителю в течение 1 рабочего дня после обработки заявления компетентным органом.