Hukumat qarori (5-son, 05.01.2022-y.) bilan Fuqarolarning xorijga chiqish biometrik pasportini olish uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ariza yuborish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Ma’muriy reglamentga ko‘ra, xorijga chiqish biometrik pasportini olish uchun fuqarolar arizani o‘z xohishiga ko‘ra quyidagilardan biriga berishi mumkin:
• IIVning migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalariga kelgan holda;
• davlat xizmatlari markazlariga kelgan holda;
• Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YIDXP) orqali.
Ariza berishda so‘rovnoma to‘ldiriladi, so‘rovnomada xato ma’lumotlar ko‘rsatilganda yoki hujjatlar to‘liq bo‘lmaganida, kamchiliklarni bartaraf etish uchun ariza beruvchiga 5 ish kuni beriladi, xatolar bartaraf etilmasa so‘rovnoma rad etiladi.
Ariza beruvchi arizasi qabul qilinganligi va fotosuratga tushish hamda qo‘l barmoq elektron izlarini olish uchun kelish kuni haqida 1 ish kunida xabardor qilinadi.

Определен порядок получения биометрического паспорта для выезда за рубеж через ЕПИГУ
В соответствии с постановлением Правительства от 5 января 2022 года утвержден административный регламент по оказанию госуслуг по подаче заявления через Единый портал интерактивных государственных услуг для получения биометрического паспорта для выезда за рубеж.
В соответствии с административным регламентом, граждане для получения биометрического паспорта для выезда за рубеж могут подать заявление в одном из нескольких случаев:
• Непосредственно обратиться в отделы миграции и оформления гражданства Министерства внутренних дел;
• Посетив центры государственных услуг;
• Посредством Единого портала интерактивных государственных услуг.
При подаче заявления заполняется опросник. При наличии ошибок в опросе или недостаточного наличия документов, с целью их устранения заявителю дается пять дней, в противном случае опросник аннулируется.
Уведомление об удовлетворении заявления, для фотосъемки и снятия электронных оттисков отпечатков пальцев направляется в течение одного рабочего дня.