Qaysi elektron platforma eng ommabop bo‘lib chiqdi?
Yangi yilga ham sanoqli kunlar qoldi. Oxirlab borayotgan 2021 yilda Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi mutaxassislari Google orqali o‘zbekistonliklarning axborot texnologiyalari va elektron hukumatga oid qidiruv so‘rovlari tahlilini o‘tkazishga qaror qilishdi. Bunda Google Trends xizmatidan foydalanildi.
Tahlil natijalariga ko‘ra, O‘zbekistonda 2021 yilning eng ommabop platformasi – kundalik.com sayti bo‘ldi (maktabdagi ish jarayonini avtomatlashtirish bo‘yicha o‘quv platformasi). Google uni “Eng ommabop” so‘rov deb topgan. Ya’ni bu yilgi so‘rovlar o‘tgan yilga nisbatan 5000% o‘sish borligini ko‘rsatgan.
“Supermashhurlik” belgisi bilan 2-o‘ringa “Emlash.uz” – O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligining emlash portali ko‘tarilgan.
Keyin o‘ringa chiqqan dolzarb so‘rov – abituriyentlarning OTMlarga kirish uchun arizalar topshirish va Davlat test markazining imtihon natijalarini olish xizmati bo‘yicha yuborilgan.
Onlinedu.uz va Uzbekkoders.uz ta’lim platformalari esa so‘rovlar soni bo‘yicha 4- va 5-o‘rinlarga to‘g‘ri kelgan.
Shunisi e’tiborga molikki, «Qonunchilik va hukumat» toifalarida my.gov.uz, ya’ni Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YIDXP)ga kirish va arizalarni tekshirish bo‘yicha so‘rovlar ham yaxshigina ommalashgan.

Какая электронная платформа самая популярная?
До нового года остались считанные дни. Специалисты Центра управления проектами электронного правительства решили проанализировать поисковые запросы узбекистанцев в Google в уходящем 2021 году касающиеся информационных технологий и электронного правительства. Анализ был проведен с помощью сервиса Google Trends.
По итогам анализа самым популярным запросом в Узбекистане в 2021 году оказался веб-сайт kundalik.com (образовательная платформа для автоматизации рабочего процесса в школе). Google присвоил запросу тег «сверхпопулярность», что означает рост запросов по сравнению с предыдущим годом более чем в 5000%.
Второе место по «сверхпопулярности» занял запрос «emlash.uz» – портал вакцинации министерства здравоохранения Узбекистана.
Следом идет запрос по услуге подача заявлений абитуриентов на прием в ВУЗы и получение результатов экзаменов Государственного центра тестирования.
Четвертое и пятое место по количеству запросов занимают образовательные платформы onlinedu.uz и uzbekkoders.uz.
Примечательно, что в категориях «Законодательство и правительство» запрос «my.gov.uz» с сопутствующими запросами по входу на ЕПИГУ и проверке заявок на ЕПИГУ также получил тег сверхпопулярность.