Endi davolanish uchun beriladigan yo‘llanma holatini uydan chiqmasdan tekshirish mumkin.
My.gov.uz portalida “Tibbiyot muassasalarida davolanish uchun berilgan imtiyozli yo‘llanma holatini tekshirish”  xizmati ishga tushirildi.
Imtiyozli yo‘llanma – davlat tomonidan bepul davolanish huquqini beruvchi tibbiy order hisoblanadi. Hozirgi kunda imtiyozli toifaga kiruvchi 16 turdagi shaxslarni davlat budjeti mablag‘lari hisobidan navbat asosida davolanishga yo‘llash tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Bunda fuqaroning imtiyozli davolanishga muhtojligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar tegishli tibbiyot muassasasi tomonidan Sog‘liqni saqlash vazirligi elektron tizimiga kiritiladi. Imtiyozli yo‘llanmaning shakllanishi esa bir necha bosqichlarni o‘z ichiga oladi.

Теперь вы можете проверить статус направления на лечение, не выходя из дома
На портале My.gov.uz запущена услуга «Проверка состояния льготного направления, предоставленного для лечения в медицинских учреждениях».
Льготное направление – медицинский ордер, дающее право на бесплатное лечение со стороны государства. В настоящее время создана система направления на лечение за счет средств государственного бюджета 16 категорий льготников.
Для этого информация о потребности гражданина в льготном лечении вносится в электронную систему Минздрава соответствующим медицинским учреждением. Создание льготного направления включает в себя несколько этапов.
Теперь наши граждане могут следить за состоянием этих  этапов онлайн через портал my.gov.uz и обращаться в соответствующее медицинское учреждение, когда подойдет их очередь.