Ijtimoiy tarmoqlarda davlat tashkilotlari hanuzgacha ko‘pchilikdan talab qilinishi taqiqlangan hujjatlarni so‘rayotgani haqidagi shikoyatlar yozib qoldirilmoqda.
Qonunchiligimizda (PF–6191-son, PF–6269-son– to‘liq ro‘yxat) aholidan quyidagi hujjatlarni talab qilish allaqachon bekor bo‘lgan:
- shaxsni tasdiqlovchi hujjat nusxasi;
- shaxsning belgilangan shakldagi fotosurati;
- diplom ma’lumotlari (oliy ta’lim va o‘rta maxsus);
- kam ta’minlanganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
- STIR ma’lumotlari;
- imtiyozga egalik to‘g‘risidagi ma’lumotlar va boshqalar.
Bu turdagi hujjatlar davlat tashkilotlari tomonidan idoralararo hamkorlik yo‘li bilan olinadi.
Ushbu hujjat va ma’lumotlarning aholidan talab qilinishi davlat xizmatlarini ko‘rsatish sohasidagi qonunchilik talablarining buzilishi hisoblanib, bunday yo‘l tutgan davlat idoralari uchun javobgarlik mavjud.
Hurmatli fuqarolar, agar Siz talab qilinishi bekor bo‘lgan hujjatlarni so‘rash holatlariga duch kelsangiz, Adliya vazirligining 1148 koll-markaziga murojaat qilishingiz mumkin.

Знаете ли вы, куда обратиться, если от вас требуют дополнительные документы?
В соцсетях встречаются жалобы на то, что государственные организации до сих пор требуют у граждан отмененные документы.
Напоминаем!
Согласно законодательству (№УП-6191, №УП-6269- полный список), отменено истребование от населения следующих документов:
- копия документа, удостоверяющего личность;
- фотография человека установленной формы;
- информация о дипломе (высшее образование и среднее специальное образование);
- информация о малообеспеченности;
- данные ИНН;
- информация о наличии льгот и другие.
Государственные организации получают документы данного типа посредством межведомственного сотрудничества.
Требование этих документов и информаций от населения считается нарушением требований законодательства в сфере государственных услуг, за что ответственные работники этих ведомств могут быть привлечены к ответственности.
Уважаемые граждане, если вы столкнулись с запросом документов, которые уже отменены, вы можете обратиться в Call-центр Минюста по короткому номеру 1148.