Tarkibida ozonni buzuvchi moddalar bo'lgan mahsulotlarni import yoki eksport qilish ruxsatnomasini olishga ariza yuborish
2. Ekologiya qo‘mitasi 7 ish kun mobaynida ariza, xujjatlarni ko‘rib chiqadi va ruxsatnomani rasmiylashtiradi. Zarurat bo‘lganda 20 ish kun mobaynida arizachining ishtirokisiz tegishli mamlakatning vakolatli organlaridan ozonni buzuvchi modda va tarkibida u bo‘lgan mahsulotning arizachi tomonidan arizasida keltirilgan ma'lumotlarga muvofiqligi haqida qo‘shimcha xujjat va ma'lumotlar oladi. Hamda ozonni buzuvchi modda, tarkibida u bo‘lgan mahsulotni ko‘zdan kechirishni, asbob-uskuna yordamida o‘lchash, o‘rganish, boshqa baholashlarni o‘tkazadi;
Bundan tashqari ariza, xujjatlarni ko‘rib chiqish jarayonida moddalar yoki mahsulot tarkibida ozonni buzuvchi moddalar mavjud emasligi aniqlansa, bunda ruxsatnoma talab etilmasligi haqidagi tegishli xulosani rasmiylashtiradi;
3. Ekologiya qo‘mitasi 1 ish kun mobaynida ruxsatnoma yoki moddalar yoki mahsulot tarkibida ozonni buzuvchi moddalar mavjud emasligi va ruxsatnoma talab etilmasligi haqida xulosa rasmiylashtirilgan kuni uni o‘zining ERI bilan tasdiqlaydi hamda DXMga (o‘zi kelib murojaat etgan taqdirda) yoki ariza beruvchiga (elektron tarzda murojaat etgan taqdirda) YIDXP orqali yuboradi.
+998 (71) 207-07-70 (1026, 7001)
Ishonch telefoni: 1157
a) ozonni buzuvchi moddalar va tarkibida ular bo‘lgan mahsulotlarning importi yoki eksporti uchun bitim (shartnomalar, invoyslar va h.k.);
b) ozonni buzuvchi moddalarning utilizatsiyasi yoki tiklanishini amalga oshirgan ixtisoslashtirilgan tashkilotning yetkazib berilgan hajmlar ko‘rsatilgan holdagi maʼlumotnomasi (avval ishlatilgan va tiklangan ozonni buzuvchi moddalar O‘zbekiston Respublikasiga import qilinganda taqdim etiladi);
c) ruxsatnoma berish haqidagi arizani ko‘rib chiqish uchun yig‘im to‘langanligi haqidagi bank hujjati;
d) import qilinayotgan ozonni buzuvchi moddalarning tarkibi, shuningdek, Davlat ekologiya qo‘mitasining talabiga ko‘ra, eksportni amalga oshirayotgan mamlakat tomonidan berilgan litsenziyadan nusxa.

Подача заявления на получение разрешения на импорт или на экспорт продукции, содержащей озоноразрушающие вещества
2. Экологический комитет в течение 7 рабочих дней рассматривает заявление, документы и оформляет разрешение. При необходимости в течение 20 рабочих дней получает дополнительные документы и сведения без участия заявителя от компонентных органов соответствующей страны о соответствии озоноразрушающего вещества, продукции, их содержащей, данным, представленным заявителем в заявлении. А также проводит визуальный осмотр, инструментальные замеры, изучение, иные оценки озоноразрушающего вещества, продукции их содержащей.
Кроме того, если в процессе проверки документов будет обнаружено, что заявка не содержит озоноразрушающих веществ или продуктов, будет выдано соответствующее заключение о том, что разрешение не требуется.
3. Экологический комитет в течение 1 рабочего дня заверяет своей электронной цифровой подписью и отправляет разрешение или заключение о том, что вещества или продукция не содержат озоноразрушающие вещества и разрешение не требуется заявителю через ЕПИГУ.
+998 (71) 207-07-70 (1026, 7001)
Телефон доверия: 1157
a) сделки (договора, счета-фактуры и т.п.) на импорт или экспорт озоноразрушающих веществ и продуктов, их содержащих;
b) сертификат специализированной организации, осуществившей утилизацию или утилизацию озоноразрушающих веществ, с указанием поставленных объемов (предъявляется при ввозе в Республику Узбекистан ранее использованных и восстановленных озоноразрушающих веществ);
c) документ банка об уплате сбора за рассмотрение заявления о разрешении;
d) состав ввозимых озоноразрушающих веществ, а также копию лицензии, выданной страной-экспортером по запросу Госкомэкологии.