«O‘zarxiv» xizmatlari elektronlashmoqda
Bugun yurtimizda aholiga davlat xizmatlarini ko‘rsatish tizimi bosqichma-bosqich isloh qilinib, qulay investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhitini yaratish, ortiqcha byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish hamda xizmatlar sifatini yaxshilash borasida ko‘zga ko‘rinarli ishlar qilinmoqda.
Xususan, arxiv va ish yuritish sohasining raqamlashtirish jarayonlarida ham sezilarli o‘sish kuzatildi. Quyida natijalar tahliliga e’tiboringizni qaratamiz.
2021-yilda Agentlik tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlarning umumiy hajmi 26,8 milliardni tashkil etgan. Yil davomida jismoniy va yuridik shaxslardan jami 830 ta, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti virtual qabulxonasi orqali 690 ta, «ishonch» telefoni orqali 8 ta, yozma tarzda 132 ta murojaat kelib tushgan.
Respublika davlat arxivlariga esa jami 4 ming 128 ta murojaat yo‘llanib, ular o‘rnatilgan tartibda ko‘rib chiqilgan.
Shuningdek, 2021-yil davomida davlat arxivlariga 129 ming 409 ta mavzuli, 633 ming 293 ta ijtimoiy-huquqiy mazmundagi so‘rovlar yuborilgan. Shundan 72 foiz ijtimoiy-huquqiy mazmundagi so‘rovlar Davlat xizmatlari markazlari va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali kelib tushgan.
Arxiv hujjatlari asosida ko‘rib chiqilgan so‘rovlarning 94 foizi ijobiy hal etilgan. Tashkilot hujjatlari arxiv saqloviga kelib tushmagan va taalluqliligi bo‘yicha tegishli tashkilotlarga yuborilgan so‘rovlar 29,5 foizni tashkil etgan.
«O‘zarxiv» agentligi va hududiy boshqarmalar tomonidan tashkilotlar hamda korxonalarda arxiv ishi va ish yuritish holati ustidan davlat nazoratini amalga oshirish bo‘yicha 2021-yil davomida 168 ta tashkilot va korxonalarda nazorat tekshiruvlari o‘tkazilib, ular yuzasidan 45 ta taqdimnoma kiritilgan hamda 3 ta ma’muriy bayonnoma tuzilgan.
My.mehnat.uz tizimi bilan «Arxiv ishi» yagona axborot tizimi integratsiya qilinishi tufayli Ish stajini tasdiqlash xizmati ishga tushirildi. Tizim Elektron hukumatning Yagona idoralararo integratsion platformasiga (my.archive.uz «O‘zarxiv» agentligi) muvaffaqiyatli ulandi.
O‘zbekiston Respublikasi Milliy arxiv fondi hujjatlarining elektron shaklini yaratish ishlari jadallashtirilib, 209 ming saqlov birligida qog‘oz asosidagi 13,7 million kadr (rejaga nisbatan 114 %) elektron nusxalari yaratildi, alohida qimmatli hujjatlarni elektron shaklga o‘tkazish ko‘rsatkichi 37,7 foizga yetkazildi.
Bundan tashqari, Agentlik tomonidan yaroqsiz holatga kelgan yoki yo‘qotilgan mehnat daftarchasidagi yozuvlarni tasdiqlash va «Mavzuli so‘rovlarni ijro etish» davlat xizmatini ko‘rsatish bo‘yicha elektron xizmatlar Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz)da ishga tushirildi hamda sud qarorlari bo‘yicha davlat arxivlaridan ma’lumotnomalarni olish yuzasidan E-XSUD  tizimi bilan integratsiyalashuvi yo‘lga qo‘yildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan hamkorlikda Yagona billing tizimi integratsiya qilinib, Yagona portal orqali ko‘rsatiladigan pullik xizmatlar bo‘yicha onlayn to‘lov tizimlari joriy etildi.
O‘zbekiston Respublikasi «O‘zarxiv» agentligi tizimidagi barcha davlat arxivlar internet tarmog‘iga ulangan bo‘lib, shundan 68 foizi optik tolali internet tarmog‘i bilan ta’minlandi.

Услуги Узархива становятся электронными
Сегодня система государственных услуг в нашей стране постепенно реформируется, проводится значительная работа по созданию благоприятной инвестиционной и деловой среды, устранению ненужных бюрократических барьеров и повышению качества услуг.
В частности, значительно выросла уровень цифровизации архивов и делопроизводства. Ниже мы рассмотрим анализ результатов.
В 2021 году общий объем услуг, оказываемых Агентством, достигла 26,8 млрд долларов. Всего за год от физических и юридических лиц поступило 830 обращений, в том числе 690 через виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан, 8 по горячей линии и 132 в письменной форме.
Всего в государственные архивы республики направлено 4128 обращений, которые рассмотрены в установленном порядке.
Кроме того, в 2021 году в государственные архивы поступило 129 409 тематических, 633 293 социально-правовых запросов. Из них 72% социально-правовых обращений поступило через Центры государственных услуг и Единый портал интерактивных государственных услуг.
На основании архивных документов одобрено 94% запросов. Количество запросов, направленных в соответствующие организации, составляют 29,5%, из-за того, что соответствующие документы организаций не направлены в архив.
В 2021 году Агентством «Узархив» и областными управлениями проведены проверки 168 организаций и предприятий по вопросам осуществления государственного контроля за состоянием архивов и делопроизводства в организациях и предприятиях, по которым подано 45 заявлений и составлено 3 административных протокола.
Благодаря интеграции единой информационной системы «Архивное дело» с системой My.mehnat.uz запущен сервис подтверждения трудового стажа. Система успешно подключена к Единой межведомственной интеграционной платформе электронного правительства (Агентство «Узархив» my.archive.uz).
Ускорена работа по созданию электронной формы документов Национального архивного фонда Республики Узбекистан, в 209 000 единицах хранения создано 13,7 млн электронных экземпляров бумажных кадров (114 % от плана), количество отдельных ценных документов, переведённых в электронный формат увеличено до 37,7 процентов.
Кроме того, Агентство запустило электронные сервисы по подтверждению записей в недействительной или утерянной трудовой книжке и оказание государственной услуги «Выполнение тематических справок» на Едином портале интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) и интеграцию с системой E-XSUD для получения справок из государственных архивов на судебные решения.
Совместно с Министерством развития информационных технологий и коммуникаций интегрирована Единая биллинговая система и внедрены системы онлайн-оплаты за платные услуги, оказываемые через Единый портал.
Все государственные архивы в системе Агентства Узархив Республики Узбекистан подключены к сети Интернет, из них 68% обеспечены оптоволоконным Интернетом.
На сегодняшний день усовершенствована единая информационная система «Архивы», сформировано и постоянно обновляется более 80 000 баз данных, содержащих личные фонды, хранящиеся в государственных архивах.