Хизмат: Декларацияловчи шахслар рўйхати
Ушбу оммавий оферта (кейинги ўринларда оферта) жисмоний ва юридик шахсларга мўлжалланган бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг (кейинги ўринларда ДКК) расмий оммавий офертасидир. ) Ўзбекистон Республикасининг Божхона кодекси ва Йўриқномага мувофиқ божхона органларига юк божхона декларациясини (кейинги ўринларда КБ) тақдим этишда уларнинг жавобгарлигини ошириш
юк божхона декларациясини тўлдириш тартиби тўғрисида (рўйхатга олиш 2773 (2016 йил 6 апрель).
1. Атамалар ва таърифлар
1.1. Ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиси (кейинги ўринларда ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиси) тўлдириш, имзолаш ва топшириш ҳуқуқига эга бўлган шахс
ССД божхона органларига, шунингдек ўз номидан декларация қилувчи шахслар рўйхатини шакллантириш.
1.2. Декларант шахс ўз номидан ёки ташқи савдо иштирокчиси номидан ККДни тўлдириш, имзолаш ва божхона органларига тақдим этиш ҳуқуқига эга бўлган шахс
1.3. Интерактив хизмат ХИҲ иштирокчисига Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали декларация қилувчи шахслар рўйхатини шакллантириш, шунингдек тақдим этиш имконини берувчи восита божхона декларацияси божхона органларига.
2. Умумий қоидалар
2.1. Ушбу интерактив хизматдан фойдаланган ҳолда ХИҲ иштирокчиси томонидан шакллантирилган декларация қилувчи шахслар рўйхатининг кучга кириши жисмоний ёки юридик шахс таклифда назарда тутилган ҳаракатларни амалга оширган пайтдан бошлаб долзарб бўлиб, сўзсиз қабул қилинишини англатади. ушбу шахслар таклифнинг барча шартларини ҳеч қандай чекловларсиз, қўшилиш шартлари тўғрисида.
2.2. ХИҚ иштирокчилари томонидан интерактив хизмат орқали шакллантириладиган декларация қилувчи шахслар рўйхати бепул.
2.3. Божхона органлари рўйхатни шакллантиришда иштирок этувчи шахсларга этказилган қарорлар, ҳаракатлар ёки ҳаракатсизликлар, этказилган зарар учун савдогарлар ва декларация қилувчи шахслар олдида жавобгар бўлмайдилар, шунингдек, ушбу шахсларга рўйхатни тузиш билан боғлиқ бошқа харажатларни қопламайди
бу борадаги фаолияти билан.
3. Ҳуқуқ ва мажбуриятлар
3.1. Ташқи савдо иштирокчиси қуйидаги ҳуқуқларга эга:
3.1.1. Юк божхона декларациясини шахсан тўлдириш ва божхона органларига юбориш;
3.1.2. Интерактив хизматдан фойдаланган ҳолда мустақил равишда декларация қилувчи шахслар рўйхатини яратиш.
3.2. Ташқи савдо иштирокчиси қуйидагиларга мажбурдир:
3.2.1. Божхона декларациясини тўлдиришда амалдаги қонунчилик талабларига риоя қилиш;
3.2.2. Божхона органларига ишончли маълумотларни тақдим этиш
ГТД томонидан.
4. Маъсулият
4.1. Ушбу таклифни қабул қилиш орқали ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиси қонун ҳужжатларига риоя қилмаслик натижасида содир этилган ҳуқуқбузарлик учун жавобгарликни тасдиқлайди.
5. Яроқлилик
5.1. Оферта ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари томонидан декларация қилувчи шахслар рўйхатини шакллантиришда белгиланган муддат тугаши билан тугайди.

Услуга: Список декларирующих лиц
Настоящая публичная оферта (далее – оферта) адресована физическим и юридическим лицам и является официальным публичным предложением Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан (далее – ГТК) о повышении их ответственности при представлении грузовой таможенной декларации (далее – ГТД) в таможенные органы согласно Таможенному кодексу Республики Узбекистан и Инструкции
о порядке заполнения грузовой таможенной декларации (рег. № 2773
от 06.04.2016 г.).
1. Термины и определения
1.1. Участник внешнеэкономической деятельности (далее – участник ВЭД) – лицо, уполномоченное заполнять, подписывать и подавать
в таможенные органы ГТД, а также формировать список декларирующих лиц от своего имени.
1.2. Декларирующее лицо – лицо, уполномоченное заполнять, подписывать и подавать в таможенные органы ГТД от своего имени или от имени участника ВЭД;
1.3. Интерактивная услуга – инструмент, позволяющий участнику ВЭД посредством Единого портала интерактивных государственных услуг формировать список декларирующих лиц, а также представлять
в таможенные органы ГТД.
2. Общие положения
2.1. Вступление в силу формированного участником ВЭД списка декларирующих лиц с помощью данной интерактивной услугой, является актуальным с момента совершения физическим или юридическим лицом действий, предусмотренных офертой и означает безоговорочное принятие этими лицами всех условий оферты без каких-либо ограничений,
на условиях присоединения.
2.2. Формируемый участниками ВЭД список декларирующих лиц посредством интерактивной услуги осуществляется на бесплатной основе.
2.3. Таможенные органы не несут ответственность перед участниками ВЭД и декларирующими лицами за решения, действие или их бездействия, ущерб, нанесенный лицам, участвующих в формировании списка, а равно не возмещают этим лицам каких-либо иных расходов, понесенных в связи
с их деятельностью в данном направлении.
3. Права и обязанности
3.1. Участник ВЭД имеет право:
3.1.1. Лично заполнять и направлять в таможенные органы грузовую таможенную декларацию;
3.1.2. Самостоятельно формировать список декларирующих лиц посредством интерактивной услуги.
3.2. Участник ВЭД обязан:
3.2.1. При заполнении ГТД соблюдать требования действующего законодательства;
3.2.2. Представлять в таможенные органы достоверную информацию
по ГТД.
4. Ответственность
4.1. Принимая настоящую оферту участник внешнеэкономической деятельности подтверждает ответственность за правонарушение, возникающее в результате несоблюдения законодательства.
5. Срок действия
5.1. Срок действия оферты оканчивается по истечении времени, ограниченного участниками ВЭД при формировании списка декларирующих лиц.